Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svoboda slova v praxi

Svoboda slova v praxi

 

Image and video hosting by TinyPic

 

Jaká je v ČR svoboda slova? Jak funguje cenzura na českém internetu? Jakou psychologii používají naše média pro úspěšné vedení informační války? Něco z toho můžeme naťuknout v následujícím článku.

 

Internet byl z mého pohledu svobodný ještě kolem let 2011/2012. V té době fungovala diskuse k pořadu Hyde park, který se kdysi zabýval politikou. Diskutovali v něm politici, političtí aktivosté atd. Samozřejmě, všebylo naaranžované podobně jako je tomu dnes, pečlivě vybraní hosté bojovali proti Východu a svým způsobem i proti levici v ČR (samozřejmě ne všichni, jen drtivá většina). Ale ve facebokové diskusi k pořadu HP si každý mohl říkat co chtěl. Diskutovali tam zejména levičáci. Nevím proč tomu tak bylo, možná proto, že kdo je nespokojený, spíš se ozve než ten kdo je spokojený, např. se směřováním státu. Levicových diskutujících tam bylo, odhaduji, 75%. Vzpomínám si, jak zde moje komentáře často dostávaly nejvíc lajků na celé stránce... Jo to byly časy, to už je dávno pryč :)) Jednoho dne byla diskuse uzavřena s odůvodněním, že diskutující nediskutují slušně. Toto odůvodnění je opravdovým vrcholem trapnosti, zejména když uvážíme jak někteří diskutující na fb stránkách ČT diskutují dnes. Krom toho ale tento problém řeší všechna diskusní fora na celém světě, jedná se o banalitu. Tímto okamžikem začala z mého pohledu ta pravá cenzura internetu, která se plíží a plíží a každým rokem nenápadně přituhuje.

V současné době je situace taková, že vyjádřit své názory může každý. Ty politicky nekorektní může ale vyjádřit tam kde nebudou škodit. Rozhodně tedy ne v diskusi na fb ČT24, jinak je zle. Většinu toho co já tam pošlu smažou, žádné odůvodnění, upozornění na porušení nějakých pravidel, nic. Některé komentáře ale nechávají, ty neškodné, nejlépe krátké, protirežimní výkřiky.  
Před dvěma dny byl můj článek "Pryč se Zemanem"smazám z diskuse fb stránek ČT24, poslal jsem ho i do diskuse idnes, kde byl rovněž smazán a na email mi přišlo sdělení :
Litujeme, ale váš Účet iDNES.cz byl automaticky zrušen kvůli porušení pravidel pro diskutování a smazání některého ze tří diskusních příspěvků při stavu konta nižším než 1000 íček. Proto nyní nemůžete na iDNES.cz diskutovat.
Přitom komentáře některých příznivců pana Drahoše byly opravdu hulvátské a na fb diskusi ČT24 mohly být bez problému dvě hodiny, aniž by moderátorům vadily. I mnoho odpůrců Zemana se podivovalo nad tím co vše se tam objevuje v souvislosti s jeho návštěvou zubaře - "strašně mu smrdělo z huby, provedli zákrok, ale neponohlo to", "když vám z dutiny ústní letou taková ho.na, je tam zánět hned,", bylo toho spousta.... Po pár hodinách byly tyto urážky hlavy státu smazány, tam byly pár hodin, než byly smazány, ztu dobu už ale udělaly svůj kus práce, na stránce je postupně předbíhaly novější příspěvky a jejich smazání už bylo skoro zbytečné. Můj komentář byl smazán okamžitě, nebyl tam ani minutu.

 


Na začátek bych napsal osobní zkušenost s cenzurou.
Před dvěma dny byl můj článek "Pryč se Zemanem?" smazám z fb diskuse stránek ČT24, poslal jsem ho i do diskuse iDNESs, kde byl rovněž smazán a na email mi přišlo sdělení:


Litujeme, ale váš Účet iDNES.cz byl automaticky zrušen kvůli porušení pravidel pro diskutování a smazání některého ze tří diskusních příspěvků při stavu konta nižším než 1000 íček. Proto nyní nemůžete na iDNES.cz diskutovat.


Poněkud chaos, ale pryč od toho...


Na diskusi ČT24 byly některé komentáře příznivců pana Drahoše opravdu hulvátské, nicméně tam mohly setrvat v klidu dvě hodiny, aniž by moderátorům vadily. I mnoho odpůrců Zemana se podivovalo nad tím co vše se tam objevuje v souvislosti s jeho návštěvou zubaře - "strašně mu smrdělo z huby, provedli zákrok, ale neponohlo to", "když vám z dutiny ústní lezou taková ho.na, je tam zánět hned", bylo toho spousta.... Po pár hodinách byly tyto urážky hlavy státu smazány, za tu dobu už ale udělaly svůj kus práce, dostaly stovky lajků a na stránce je postupně předbíhaly novější příspěvky. Jejich smazání už bylo skoro zbytečné. Můj komentář byl smazán okamžitě, neohřál se ani minutu.


Takovýchto zážitků mám opravdu nespočet a vydalo by to spíš na knihu než na článek. Tyto věci se ale samozřejmě dějí i ostatním, není to nic zvláštního.


Je to jeden ze způsobů jak docílit toho, aby se politicky nekorektní diskutující cítili frustrovaní a na podobné stránky zanevřeli, zatímco na druhé straně politicky korektní diskutující mohou psát co chtějí a čeká je jen sláva a obdiv ostatních :)
Na diskusi ČT24 už tedy nechodím. Většinu mých komentářů maží, občas nechají to co podle jejich názoru "neškodí", nicméně bych bohužel rád psal hlavně ty komentáře, které škodit budou. Tak nezbývá než uznat jejich vítězství. Mají diskusi kde pravice drtivě poráží levici, kde Východ prohrává s momentálně velmi kontroverzním Západem, kde se všichni mají rádi a jsou šťastni, že zlikvidovali ty hloupé komunisty, putinovce, zemanovce a další havěť. Pravda a svoboda slova zde není důležitější než demokracie ("demokracie").

Ani nejúspěšnější bloger kritizující Západ, Břetislav Olšer neunikl, jeho účet na iDNES byl smazán i přesto, že jeho "karma" byla mimořádně vysoká. Podobných případů je moře.


Více o cenzuře a používané psychologii pro politicky korektní internet třeba příště.


Dnes jsem narazil na jeden komentář na téma cenzura internetu, který mě celkem pobavil, zde je tedy jako tečka.


Martin Sedláček - Mít blokován účet na FB aj. soc. síti = obdržení řádu Bíleho lva.

 

 

 

:)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>